MACIERZANKA, KARTA Z ZIELNIKA

MACIERZANKA, KARTA Z ZIELNIKA

tymianek, thyme, macierzanka, quilling, filigreen
thym, quilling, filigran, herbs, flowers, kwiaty, filigreen, blanka szwabowska

Ta drobna roślinka o różowych kwiatach urzekła moje serce. Ma w sobie ogromną moc, uzdrawiającą i upiększającą. Stosowana od tysięcy lat, zasługuje na godną reprezentację :). O to mój skromy upominek dla tej pożytecznej rośliny - ręcznie robiony portet macierzanki. Jest tego warta!

tymianek, thyme, macierzanka, quilling, filigreen

Macierzankę znali już w starożytności. Rzymscy legioniści kąpali się w jej naparze, aby wzmocnić swoje siły. Dodatkowym atutem takiej kąpieli niewątpliwe było odprężenie oraz naturalna, odkażająca inhalacja. Zapewne dzielnym żołnierzom nie zależało na urodzie, ale i tak upiększanie skóry mieli zapewnione! Olej z macierzanki bardzo często wykorzystuje przemysł kosmetyczny do produktów antybakteryjnych.

tymianek, thyme, macierzanka, quilling, filigreen

O zastosowaniu zewnętrznym już pisałam, a macierzankę można stosować także w formie naparów do picia i syropów. Świetnie sprawdza się przy problemach z oddychaniem, kaszlem i katarem. Pomaga na trawienie, oraz jest naturalnym lekiem przeciwbólowym. 

Taka mała a tak wiele potrafi 🙂 i oczywiście jest także wspaniałą przyprawą, bo kto nie kocha ziemniaczków z tymiankiem?

 

Moc pozdrowień,

Blanka

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *